Darmowe dane meteorologiczne – OpenMeteoData.

omd

Powszechnym problemem, zarówno naukowców jak i przedsiębiorców zajmujących się kwestiami przestrzennymi,  jest brak  danych albo  znacznie utrudniona ich dostępność. Jednym z podstawowych źródeł (oraz jednocześnie producentów) danych są organizacje państwowe – zarówno związane z gospodarką wodną, ochroną przyrody czy też meteorologią.

Pomimo, iż organizacje te utrzymywane są z podatków obywateli to nadal wymagają (zazwyczaj) wysokich opłat za wszelkie dane. Nie jest istotna również forma ich użytku – czy to na cele prywatne czy komercyjne.

Podobnie sytuacja wygląda w wielu krajach Europy. W związku z tym powstała organizacja non-profit OpenMeteoData, której głównym celem jest udostępniane bezpłatnie danych meteorologicznych. Poza tym OpenMeteoData ma nadzieję na wzmożenie dyskusji o udostępnianiu danych przez publiczne instytucje.

Pojawienie się pierwszych danych jest planowane na marzec tego roku. Wówczas okaże się w jakiej skali i zakresie będą to dostępne informacje. Pozostaje nadzieja, że projekt ten będzie się rozwijał i zapewniał wiele, wiarygodnych danych.

Po szczegóły – openmeteodata.org.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: